Czy dane muszę sobie zarchiwizować przed naprawą?

Często słyszymy pytanie od dane przed oddaniem komputera do serwisu.

Czy użytkownik musi sam je sobie zarchiwizować?

NIE.

To My zawsze zabezpieczamy dane jeżeli tego wymaga sytuacja. Nigdy nie formatujemy dysku w ciemno. Ponadto zanim będziemy zabezpieczali dane, czyli kopiowali je na inny dysk to najpierw uzgadniamy to zawsze z klientem.

W niektórych serwisach, szczególnie serwisie producentów laptopów, jest taka reguła, że oni nie odpowiadają za dane na dysku. Gdy komputer trafia do ich serwisu, oni formatują dysk i nie przejmują się danymi. Przed wysłaniem laptopa, komputera, notebooku itp. do serwisu gwarancyjnego, do producenta zawsze należy zabezpieczyć sobie, czyli skopiować swoje dane.

FAQ 1161
Czy dane muszę sobie zarchiwizować przed naprawą? Często słyszymy pytanie od dane przed oddaniem komputera do serwisu. Czy użytkownik musi sam je sobie zarchiwizować? NIE. To My zawsze zabezpieczamy dane jeżeli tego wymaga sytuacja. Nigdy nie formatujemy dysku w ciemno. Ponadto zanim będziemy zabezpieczali dane, czyli kopiowali je na inny dysk to najpierw uzgadniamy to zawsze z klientem. W niektórych serwisach, szczególnie serwisie producentów laptopów, jest taka reguła, że oni nie odpowiadają za dane na dysku. Gdy komputer trafia do ich serwisu, oni formatują dysk i nie przejmują się danymi. Przed wysłaniem laptopa, komputera, notebooku itp. do serwisu gwarancyjnego, do producenta zawsze należy zabezpieczyć sobie, czyli skopiować swoje dane.
FAQ 151
Aktualizacja WIndows do 10? Tak, cały czas możliwa jest aktualizacja Windows 7, 8 do Windows 10. Jest to na dodatek cały czas bezpłatne. Microsoft udostępnia na swojej stronie taką aktualizację. Windows 10 jest pod wieloma względami lepszym systemem od poprzednich. Przed aktualizacją należy sprawdzić parametry komputera, ponieważ im nowszy system operacyjny tym wymagania sprzętowe są większe. Aktualizacja do Windows 10 trwa najczęściej ok 2-3 godzin. Żadne dane nie przepadną, wszystkie pliki, dokumenty, zdjęcia pozostaną. Jeżeli mamy komputer, który chcielibyśmy zaktualizować do Windows 10 a ma on słabe parametry to czasami rozwiązaniem jest wymiana dysku HDD na SSD lub dołożenie pamięci operacyjnej.
FAQ 142
Wymiana dysku w laptopie? Można wymienić w laptopie dysk, na nowy, na szybszy, na większy. Uzależnione jest to jednak od kilku czynników: czy chcemy dołożyć dysk, czy wymienić jaki dysk posiadamy obecnie, M2, HDD, SDD i na jaki chcemy wymienić. Od dłuższego czasu dyski SSD są w przystępnych cenach, więc warto pomyśleć o takim dysku. Komputer z dyskiem SSD pracuje dużo szybciej niż z dyskiem HDD. Jeżeli chcemy dołożyć dysk to możemy go włożyć w miejsce na drugi dysk (niektóre laptopy mają miejsce na dwa dyski) lub możemy włożyć drugi drugi dysk w miejsce napędy CD/DVD. Jak już ustalimy jaki dysk chcemy zamontować to musimy ustalić co zrobić z systemem operacyjnym, czy instalujemy od nowa, czy kopiujemy czyli klonujemy. Jeżeli zainstalujemy w komputerze od nowa Windows a mieliśmy obecnego Windowsa od dawna i nazbierało nam się trochę śmieci to skorzystamy na tam, że Windows będzie pracował szybciej. Jeżeli mamy dużo programów, danych i chcemy je zachować bez żadnych rewolucji to możemy sklonować system z wszelkimi programami i plikami, czyli przenosimy dokładnie całą zawartość dysku na nowy dysk. Każdy z tych scenariuszy jest możliwy do zrealizowania u nas. Zapraszamy.
FAQ 1185
Ile czasu trwa diagnoza notebooka? Oczywiście wszystko zależy od rodzaju usterki, problemu w komputerze. Nie zawsze diagnoza laptopa jest potrzebna, ponieważ przy przyjęciu wiadomo już co jest do naprawienia. Część problemów jesteśmy w stanie określić na miejscu natomiast diagnoza, która wymaga rozkręcenia komputera lub testowania komputera będzie wymagała czasu. Najczęściej zajmie nam to nie więcej niż 1 dzień roboczy. W przypadku gdy komputer, laptop zostanie dostarczony do godziny 12 jest możliwość ustalenia usterki tego samego dnia. Zawsze staramy się wykonać diagnozę komputera w tym samy dniu lub najpóźniej w następnym dniu roboczy. Wiemy, że najczęściej laptop psuje się w najmniej odpowiednim momencie i jest potrzebny na już:)
FAQ 1139
Zalałem (-am) laptopa! co robić? Właściwie najlepiej nie robić nic. Jeśli był włączony to wyłączyć jak najszybciej od prądu i wyjąć baterię - jeżeli bateria w laptopie jest dostępna od zewnątrz, gdyż coraz częściej bateria w laptopie jest schowana pod dolną pokrywą. Jeśli nie był uruchomiony to należy tego laptopa nie uruchamiać i także wyjąć baterię. Zalany sprzęt elektroniczny wymaga dogłębnego czyszczenia i suszenia w serwisie, więc wytarcie szmatką nic nie pomoże, a po próbie uruchomienia można uszkodzić bezpowrotnie płytę główną lub inne komponenty komputera. Jeżeli został laptop zalany i mimo wszystko uruchomiłeś go i działa, to jednak i tak zalecamy czyszczenie w serwisie. Płyn, który wleciał do wewnątrz spowoduje korozję na płcie głównej. Komputer któregoś dnia już się nie uruchomi. Po kilku miesiącach okaże się, że korozja strawiła niektóre ścieżki i wówczas nie ma już żadnego ratunku. Jeżeli wylała się mała ilość płynu a klawiatura ma tzw. odprowadzenie płynów jak niektóre Lenovo, to możemy się tym nie przejmować. Jeżeli wylał nam się spirytus to też nie ma problemu, szybko odparuje i nie pozostawi śladu:)
FAQ 1334
Czy mogę kupić zasilacz uniwersalny do laptopa? Nie zalecamy kupna zasilaczy uniwersalnych do laptopów ponieważ standard wykonania odbiega często od oryginału. Oprócz tego wtyczka jest wymienna co często powoduje zwarcia, łatwo ją ułamać, a parametry prądowe takiego urządzenia mogą odbiegać od wskazanych przez producenta co grozi zniszczeniem notebooka. Jeżeli jesteś w sytuacji, że potrzebujesz pilnie komputera a nie możesz kupić dedykowanego zasilacza, to tylko wtedy możesz użyć zasilacza uniwersalnego.
FAQ 1272
Czym można czyścić ekran LCD laptopa? Matryce w laptopach są bardzo wrażliwe i należy używać do czyszczenia tylko przeznaczonych do tego środków. Najlepiej używać jedynie suchej szmatki lub irchy, ewentualnie ledwie wilgotnej szmatki. Jeśli to nie wystarczy najlepiej zaopatrzyć się w środki do czyszczenia matryc, dostępne w każdym sklepie komputerowym bądź marketach.
FAQ 1050
Dlaczego do mojego nowego laptopa nie została dołączona płyta z systemem operacyjnym Windows? Obecnie większość producentów laptopów nie dołącza takich płyt, lecz przy pierwszym uruchomieniu zaleca wykonanie takiej płyty odzyskiwania (recovery) we własnym zakresie. Dołączone jest w tym celu specjalne oprogramowanie. UWAGA! taką operację można przeprowadzić tylko raz, więc przechowuj płytę w bezpiecznym miejscu. Jeżeli do komputera został dołączony Windows 10, wówczas można w dowolnym momencie zrobić sobie płytę lub pendrive z systemem operacyjnym. Narzędzie takie wraz systemem operacyjnym jest dostępne na stronach Microsoft.
FAQ 1065
Jaką matrycę wybrać: błyszczącą czy matową? Decyzja zależy oczywiście od potrzeb. Jeśli ktoś pracuje dużo w plenerze, lub za plecami ma okno, to lepiej wybrać matrycę matową gdyż odblaski w ekranie bardzo utrudniają pracę, z kolei matryca błyszcząca znacznie lepiej oddaje kolory.
FAQ 1263
Czy mogę sam zainstalować dodatkową pamięć RAM w moim laptopie? Instalacja dodatkowej kości RAM często jest trudniejsza niż w przypadku komputera stacjonarnego. Jeśli obudowa laptopa nie jest skonstruowana tak, aby umożliwić taką operację zdejmując odpowiednią klapkę - lepiej zgłosić się do serwisu gdzie technik zainstaluje dodatkową pamięć. Należy także pamiętać o warunkach gwarancji. W niektórych laptopach pamięci RAM są wlutowane na stałe przez co stają się niewymienne. Czasami w komputerze są już zajęte wszystkie banki na pamięć i wówczas nie możemy dołożyć pamięci RAM, należy wyjąć obecną pamięć i włożyć większą. Dlatego, przed kupnem pamięci należy ustalić czy jest miejsce na dodatkową pamięć, jaką pamięć potrzebujemy. Robimy to samodzielnie, lub zlecamy aby sprawdził to serwis komputerowy.
FAQ 1291
Mój laptop bardzo się nagrzewa czy mogę mu jakoś pomóc? Każdy laptop z czasem poprzez otwory wentylacyjne łapie kurz, który izoluje przepływ powietrza pod obudową. Wilgoć w połączeniu z kurzem to z kolei doskonały przewodnik, który może doprowadzić do zwarcia i uszkodzenia laptopa. Oczyszczanie z kurzu najlepiej przeprowadzać okresowo z częstotliwością uzależnioną od warunków pracy. Jeżeli komputer przegrzewa się to wysycha pasta termo przewodząca i istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia płyty głównej. Zapraszamy do serwisu na wyczyszczenie komputera i wymianę pasty.
FAQ 1766
Czy laptop lub notebook to to samo co netbook? Laptop oraz notebook to dwa określenia na jedno urządzenie. Netbook z kolei to zwykle urządzenie o funkcjach laptopa lecz znacznie mniejszych wymiarach i możliwościach ograniczonych przez wydajność, to znaczy, że taki netbook zwykle jest przeznaczony do korzystania z internetu i nastawiony na maksymalną mobilność, bateria może dzięki temu wytrzymać nawet 8-9 godzin. Laptop nie wytrzyma tak długo ponieważ jest wydajniejszy, a to oznacza większy pobór prądu. Można wyróżnić jeszcze urządzenie zwane "tabletem". Jest to laptop z dotykowym ekranem.